PIELĘGNACJA I RENOWACJA DREWNA

Olejowane meble – pielęgnacja

olejowane meble

Tak się składa, że gdy własnoręcznie stworzyliśmy nasz pierwszy stół do domu, przyświecała nam jedna zasada – mebel miał pozostać jak najbardziej dziewiczy, pełen sęków i niedoskonałości (a jednocześnie określonej przez naturę doskonałości).

Grube warstwy lakieru od początku nijak nie grały nam z tym projektem. Mniej lub bardziej świadomie wybraliśmy olejowanie, które było strzałem w dziesiątkę. Do dziś technikę tę uwielbiamy, wykorzystujemy przy wykańczaniu naszych stolików i namawiamy Was, byście przekonali się do oleju na drewnie.


IMG 20170519 201119a Olejowane meble  pielęgnacja

Co powinniście wiedzieć, nim zaprosicie olejowane meble z warsztatu TAK SIĘ SKŁADA do swojego domu lub wypróbujecie tę technikę we własnym domu?

Olejowane drewno – jakie ma właściwości?

 • Olej zachowuje naturalny wygląd oraz matowe wykończenie powierzchni, dzięki czemu drewno jest naprawdę wyjątkowe – odnosisz wrażenie, że dotykasz surowej deski, ale wbrew pozorom drzewo jest porządnie zakonserwowane, odporne na wodę, ścieranie, czy uszkodzenia mechaniczne.

IMG 2650 Olejowane meble  pielęgnacja

  • Olej podkreśla kolor drewna, nieco ociepla jego barwę, ale także pięknie wydobywa sęki oraz słoje – drzewo nabiera kontrastu. Dodatkowo jego warstwa delikatnie zasklepia mikrouszkodzenia w zabezpieczanej powierzchni.
 • Olej wnika w drewno i nie zapycha jego porów, więc materiał przez cały czas „oddycha”. Z czasem drewno zmienia się – może w pewnych miejscach delikatnie popękać, odbarwić (np. jeśli jest wystawione na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych). Zaolejowane drewno starzeje się z godnością – szlachetnie oraz estetycznie, czyli zupełnie inaczej, niż drewno lakierowane.

Olejowane meble – jak o nie dbać?

 • Do codziennej pielęgnacji mebla wykorzystuj suchą lub minimalnie wilgotną ścierkę (świetnie sprawdza się mikrofibra), a jeśli to konieczne delikatne (najlepiej naturalne) środki do czyszczenia.
 • Ze względu na to, że olejowane drewno jest mniej odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, czy plamy, wycieraj blaty tuż po „wypadku”.
 • Olejowane meble nie lubią się z ciepłem. Używaj podkładek pod gorące garnki, talerze, czy kubki i o ile to możliwe nie stawiaj ich blisko kaloryfera (minimalna odległość – 1 metr).

Olejowane meble – jak konserwować?

 • Po zaolejowaniu olej wnika w drewno i jednocześnie tworzy delikatny film na powierzchni. Podczas użytkowania stopniowo wyciera się na górnej warstwie. W związku z tym meble bledną, delikatnie jaśnieją, a także tracą pierwszą warstwę ochronną. Dlatego tak istotne jest systematyczne odnawianie wierzchniej warstwy. Jak i czym to zrobić?
 • My do pielęgnacji niezmiennie polecamy pozbawiony protein naturalny olej lniany do pielęgnacji mebli. Ten produkt nie zawiera rozpuszczalników, ani metali ciężkich, które są powszechne w tego rodzaju produktach. Oczywiście na rynku jest wiele olejów, którymi można pielęgnować meble, ale my zdecydowanie stawiamy na naturę!
 • Jak wygląda pielęgnacja? W większości sklepowych preparatów należy trzymać się instrukcji na opakowaniu, ale w skrócie…
  Krok 1: Weź niepylącą szmatkę, delikatnie nasącz ją w oleju i przetrzyj mebel wzdłuż słojów (tj wzdłuż desek).
  Krok 2: Jeśli używasz oleju naturalnego (np. lnianego) nanieś powłokę, a po kilkudziesięciu minutach wytrzyj nadmiar czystą szmatką/ręcznikiem papierowym. Po kilku godzinach tłusta powłoka wsiąknie w drewno. Konserwację wykonuj wieczorem – o poranku drewno będzie już gotowe do użytkowania. Jeśli okaże się, że tłusta warstwa była zbyt „gruba” nic straconego – uda się ją zetrzeć ręcznikiem papierowym/ścierką.
  Jeśli używasz oleju ze sklepu nanieś delikatną powłokę, a po kilku/kilkunastu minutach dokładnie wytrzyj nadmiar, który pozostał na powierzchni. Jeśli tego nie zrobisz olej zasychając stworzy nieprzyjemną, śliską albo nawet lepką powłokę.
  Bez względu na to, który produkt wykorzystasz to olejowania po kilku godzinach stół będzie wyglądać ja nowy! To, co ile powinno się odnawiać powłokę zależy od wielu czynników – przy intensywnym użytkowaniu nasz blat przecieramy zapobiegawczo raz w miesiącu – uwielbiamy, gdy wygląda idealnie.
 • Jeśli zdarzy ci się mechaniczne uszkodzenie (np. zarysowanie), to przeciwieństwie do lakierowanej powierzchni, nie musisz szlifować całego blatu. Wystarczy, że delikatnie zeszlifujesz wybrane miejsce papierem ściernym o gradacji 150, a następnie wypolerujesz gradacją od 220 – 320, odpylisz wilgotną szmatką, a następnie w odstępie kilku godzin naniesiesz dwie warstwy wybranego oleju.

Uwaga: Meble drewniane reagują na warunki panujące w domu (np. za mała wilgotność powietrza, zbyt wysoka temperatura pomieszczenia). Systematyczne olejowanie jest niezbędne, by drewno nadmiernie nie przesuszało się (tj. nie kurczyło się i nie pękało). Szczególnie w pierwszych tygodniach od otrzymania mebla trzeba patrzeć, jak drewno reaguje – jeśli powierzchnia staje się ‚wypłowiała’ i sucha to należy nanieść olej :)

Kolejne kwestie dotyczące olejowania mebli będziemy uzupełniać, gdy jakieś kwestie przyjdą nam do głowy. Masz jakieś pytanie dotyczące pielęgnacji olejowanych mebli? Czekamy na nie w komentarzu!

Pozdrawiamy,
Tak się składa
Maja&Bartek

Komentarze

Komentarz