TECHNIKI RENOWACJI

Olejowane meble – pielęgnacja

olejowane meble

Tak się składa, że gdy własnoręcznie stworzyliśmy nasz pierwszy stół do domu, przyświecała nam jedna zasada – mebel miał pozostać jak najbardziej dziewiczy, pełen sęków i niedoskonałości (a jednocześnie określonej przez naturę doskonałości).


Xa009 1 683x1024 Olejowane meble  pielęgnacja

Grube warstwy lakieru od początku nijak nie grały nam z tym projektem. Mniej lub bardziej świadomie wybraliśmy olejowanie, które było strzałem w dziesiątkę. Do dziś technikę tę uwielbiamy, wykorzystujemy przy wykańczaniu naszych stolików i namawiamy Was, byście przekonali się do oleju na drewnie.


IMG 20170519 201119a Olejowane meble  pielęgnacja

Co powinniście wiedzieć, nim zaprosicie olejowane meble z warsztatu TAK SIĘ SKŁADA do swojego domu lub wypróbujecie tę technikę we własnym warsztacie?

Olejowane drewno – jakie ma właściwości?

 • Olej zachowuje naturalny wygląd oraz matowe wykończenie powierzchni, dzięki czemu drewno jest naprawdę wyjątkowe – odnosisz wrażenie, że dotykasz surowej deski, ale wbrew pozorom drzewo jest porządnie zakonserwowane, odporne na wodę, ścieranie, czy uszkodzenia mechaniczne.

IMG 2650 Olejowane meble  pielęgnacja

  • Olej podkreśla kolor drewna, nieco ociepla jego barwę, ale także pięknie wydobywa sęki oraz słoje – drzewo nabiera kontrastu. Dodatkowo jego warstwa delikatnie zasklepia mikrouszkodzenia w zabezpieczanej powierzchni.


https://www.instagram.com/p/BWGIjHRgtu-/?taken-by=taksiesklada

 • Olej wnika w drewno i nie zapycha jego porów, więc materiał przez cały czas „oddycha”. Z czasem drewno zmienia się – może w pewnych miejscach delikatnie popękać, odbarwić (np. jeśli jest wystawione na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych). Zaolejowane drewno starzeje się z godnością – szlachetnie oraz estetycznie, czyli zupełnie inaczej, niż drewno lakierowane.

Olejowane meble – jak o nie dbać?

 • Do codziennej pielęgnacji mebla wykorzystuj suchą lub minimalnie wilgotną ściereczkę z mikrofibry, a jeśli to konieczne delikatne (najlepiej naturalne) środki do czyszczenia.
 • Ze względu na to, że olejowane drewno jest mniej odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, czy plamy, wycieraj tuż po „wypadku”.
 • Olejowane meble nie lubią się z ciepłem. Używaj podkładek pod gorące garnki, talerze, czy kubki i o ile to możliwe nie stawiaj ich blisko kaloryfera (minimalna odległość – 1 metr).

Olejowane meble – jak konserwować?

 • W trakcie użytkowania olej wnika w drewno, ale także stopniowo wyciera się z jego powierzchni. W związku z tym meble bledną, delikatnie jaśnieją, a także tracą górną barierę ochronną. Dlatego tak istotne jest systematyczne odnawianie wierzchniej warstwy. Jak to zrobić? Wystarczy niepyląca szmatka delikatnie nasączona olejem, którą przetrzesz mebel wzdłuż słojów (tj wzdłuż desek). Po kilku godzinach cienka warstwa oleju całkowicie się wchłonie, a stół będzie wyglądać ja nowy! To, co ile powinno się olej na stół zależy od wielu czynników – przy intensywnym użytkowaniu nasz blat przecieramy co trzy, cztery miesiące.
 • Jeśli zdarzy ci się mechaniczne uszkodzenie (np. zarysowanie), to przeciwieństwie do lakierowanej powierzchni, nie musisz szlifować całego blatu. Wystarczy, że delikatnie zeszlifujesz wybrane miejsce papierem ściernym o gradacji 180, wypolerujesz 320, odpylisz wilgotną szmatką, a następnie w odstępie kilku godzin naniesiesz dwie warstwy oleju.
 • Z dostępnych w marketach budowlanych produktów polecamy bezbarwny olej do drewna Altax.

Kolejne kwestie dotyczące olejowania mebli będziemy uzupełniać, gdy jakieś kwestie przyjdą nam do głowy. Masz jakieś pytanie dotyczące pielęgnacji olejowanych mebli? Czekamy na nie w komentarzu!

Komentarze

Komentarz