NASZE MEBLE PIELĘGNACJA I RENOWACJA DREWNA

Olejowanie drewnianego blatu

Tak się składa, że nieposiadanie stołu może wydawać się ekstremalnym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy mieszka się w domu, a nie w studenckim pokoju. Jak by to ująć… my lubimy życie na krawędzi. Do tej pory każdy posiłek jedliśmy, siedząc na kanapie, przed TV. Niezbyt fajny sposób, szczególnie gdy wpadają na obiad goście.

1007xcf Olejowanie drewnianego blatu 1008xcf Olejowanie drewnianego blatu

STÓŁ Z JESIONU

Przez długi czas dawaliśmy radę, ale sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy w salonie stanęła nowa, wymarzona rogówka. Po zakupie mebla doszliśmy do wniosku, że używany dotąd stolik ze starej skrzyni zupełnie tam nie pasuje. Wtedy właśnie zapadła decyzja, że w domu pojawi się prawdziwy stół – z blatem całkowicie wykonanym przez nas samych.

stoljesion007 Olejowanie drewnianego blatu stoljesion008 Olejowanie drewnianego blatu stoljesion010 Olejowanie drewnianego blatu

 

Trochę to trwało – robienie klejonki, heblowanie, przycinanie, szlifowanie, szpachlowanie, szlifowanie, szpachlowanie, szlifowanie, wymyślanie stelażu, cięcie stelażu, czekanie na spawanie stelażu przez znajomego, mocowanie stelażu. Po pracy (głównie naszej męskiej części zespołu) w zimnie, wieczorami i w niedogodnych warunkach powstał rustykalny, nieidealny stół z jesionu. Dumnie przyznajemy, że jak na pierwszy mebel tej klasy to wyszedł pięknie. Popełniliśmy przy nim parę błędów, ale dostaliśmy niezłą lekcję stolarstwa, która z pewnością będzie pomocna przy kolejnych projektach :)

stoljesion014 Olejowanie drewnianego blatu

IMG 1665 Olejowanie drewnianego blatu

 

Zabezpieczanie blatu stołu

Dlatego też trochę czasu zajęło nam odpowiedzenie sobie na pytanie „czym zabezpieczyć blat?”. Chcieliśmy, by powierzchnia była praktyczna, ale jednocześnie pragnęliśmy naturalnego efektu. Nie mieliśmy serca maziać lakierem sęków w blacie, wosk odpadał ze względu na gorące talerze, które będą na nim stawiane (po postawieniu gorącego kubka na woskowanym blacie powstają ślady). Postawiliśmy na olejowanie drewnianego blatu.

Olejowanie drewnianego blatu

Olejowanie drewna to technika polegająca na wcieraniu w jego powierzchnię oleju aż do momentu, w którym przestanie go wchłaniać. Taka konserwacja ma wiele zalet – pozwala zachować naturalny wygląd oraz matowe wykończenie powierzchni, podkreśla kolor, wnika i nie zapycha porów drewna, więc materiał oddycha. Olejowana powierzchnia nie „pije” wody, dlatego warto zabezpieczać w ten sposób drewniane blaty kuchenne.

Technika olejowania

Do konserwacji blatu posłużył nam zakupiony w markecie budowlanym Altax Olej do drewna zawierający najtrwalszy olej tungowy. Wbrew pozorom aplikacja jest banalnie prosta. Wystarczy bawełnianą szmatką nabierać z puszki niewielką ilość preparatu i wcierać go w powierzchnię wzdłuż słojów (tj. wzdłuż desek). Po skończeniu należy odczekać kilka/kilkanaście minut i przetrzeć całość czystą szmatką (w ten sam sposób). Po 24 godzinach można jeszcze wykonać ponowne wcieranie z odrobiną oleju na materiale. Do całkowitego wyschnięcia mebel potrzebuje ok. 48 godzin.

Efekt prac

Po naniesieniu oleju bardzo zdziwiła nas barwa jesionu. Stał się on dużo ciemniejszy i cieplejszy, niż przewidywaliśmy. Po wykonanej pracy odebraliśmy istotną lekcję – nigdy nie wiadomo, jak pod wpływem oleju zareaguje dane drzewo, ale element zaskoczenia jest jedną z piękniejszych cech pracy w drewnie :) Teraz tylko musimy znaleźć idealne krzesła, które będą pasować do całości.

Xa007 tilee Olejowanie drewnianego blatu stol2 Olejowanie drewnianego blatu

Xa010 1 Olejowanie drewnianego blatu Xa009 1 Olejowanie drewnianego blatu
Po kilku tygodniach użytkowania efekt przyciemnienia nieco zmalał, a powierzchnia wytrzymała lanie wodą, a nawet alkoholem!

To jak podoba się Wam nasz pierwszy projekt stołu?
Skusilibyście się na olejowanie drewnianego blatu  Waszego mebla? :) My zamierzamy zacząć sprawdzać różne mieszanki na naszych stołach i meblach. Teraz w warsztacie wykańczamy blat z olchy, który prawdopodobnie też zostanie potraktowany olejem.

Pozdrawiamy,
Tak się składa
Maja&Bartek

Komentarze

Komentarz