fbpx

Metamorfoza

Jak udało nam się przerobić pozornie bezużyteczne już biurko z czasów PRL-u?
Wystarczyło szlifowanie i odrobina koloru, by mebel znów cieszył wzrok!

Tak się składa, że...

Tak się składa, że czasem lubimy pogrzebać na internetowych aukcjach, a najbardziej, gdy należą one do kogoś z obozu określanego przez nas „anty PRL”. To osoby, które w imię robienia przestrzeni na meble z IKEA chętnie pozbywają się nagromadzonych przez swoich przodków dóbr. To właśnie tacy ludzie sprawili, że w nasze ręce trafiło mahoniowe biurko z PRL-u.

 

ZAKUP BIURKA Z PRL

Bohater dzisiejszego posta w 1968 wyjechał z Głuchołaskiego Ośrodka Przemysłu Meblarskiego. Sami nie wiemy, co najbardziej chwyciło nas za serce, gdy zobaczyliśmy biurko – czy design, który przez sześćdziesiąt lat ani trochę się nie opatrzył, czy może fakt, że biurko było przetrzymywane w nieludzkich warunkach (łódzka piwnica, bestialskie napisy 'RTS' na szufladach) i zrobiło się nam go zwyczajnie szkoda.

metamorfoza biurka prl0271 Metamorfoza biurka PRL metamorfoza biurka prl0261 Metamorfoza biurka PRL metamorfoza biurka prl0301 Metamorfoza biurka PRL

 

Jak widzicie na zdjęciach nasza zdobycz nie była w idealnym stanie – z blatu zszedł właściwie cały lakier, na froncie szafek widoczne były ubytki forniru, brakowało frontu jednej szuflady. Co najlepsze – ktoś bawił się ogniem, więc spód biurka był trochę podpalony i okopcony. Niech nie zwiedzie Was ten miodowy odcień – po latach mahoń nieco zżółkł, ale my wiedzieliśmy, że tak naprawdę fornir jest rudo-pomarańczowy i czeka nas prawdziwa metamorfoza biurka PRL.

 

metamorfoza biurka prl0281 Metamorfoza biurka PRL metamorfoza biurka prl0241 Metamorfoza biurka PRL metamorfoza biurka prl00102 Metamorfoza biurka PRL

 

Gdy mebel trafił w nasze ręce, to wstępnych oględzinach postawiliśmy sobie jednak jeden cel – oszczędzić jak najwięcej z oryginału. Nie jesteśmy fanami ekstremalnych metamorfoz, chyba że design totalnie nam nie odpowiada. Tu największą przeszkodą okazały się ubytki w fornirze, które zaważyły na tym, jak mebel wygląda dziś.

 

SZLIFOWANIE BIURKA Z PRL

Jak przebiegały nasze prace? Zaczęliśmy od szlifowania. Jeśli nigdy nie mieliście do czynienia z fornirowanym meblem, to musicie wiedzieć, że każdy egzemplarz kryje niesamowite tajemnice – meble minionej epoki to bowiem mieszanka drewna konstrukcyjnego (u nas sosna), płyty paździerzowej pokrytej fornirem (u nas mahoń) i lakieru (u nas lakier nitro). Przy szlifowaniu elektronarzędziami musieliśmy być wybitnie delikatni – jeden fałszywy ruch i zamiast pięknego mazerunku na blacie mogliśmy mieć paździerzową dziurę.

 

metamorfoza biurka prl0101 Metamorfoza biurka PRL

metamorfoza biurka prl0191 Metamorfoza biurka PRL

metamorfoza biurka prl0161 Metamorfoza biurka PRL

metamorfoza biurka prl0121 Metamorfoza biurka PRL

metamorfoza biurka prl0211 Metamorfoza biurka PRL

 

Po porządnym wyszlifowaniu całego mebla naszym oczom ukazało się jego prawdziwe oblicze – fornir na nogach, fornir na szufladach, fornir na blacie, fornir na froncie szafki… wszystko niby mahoniowe, ale każde o innym odcieniu – część ruda, część brązowa, część ładna, a część z przeciętnym wzorem forniru.

 

metamorfoza biurka prl0302 Metamorfoza biurka PRL metamorfoza biurka prl0303 Metamorfoza biurka PRL

 

Widząc efekt szlifowania wpadliśmy na (pracochłonny) pomysł zdzierania forniru z miejsc, gdzie pod spodem było drewno. I tak za pomocą papieru ściernego do farb pozbyliśmy się forniru z nóg i frontów szuflad.

 

metamorfoza biurka prl0111 Metamorfoza biurka PRL

 

Po tym procesie zostaliśmy z mahoniowo-sosnowym biurkiem.

 

 

UZUPEŁNIANIE UBYTKÓW

Nasze biurko było meblem, przy którym niejedno się działo. Mebel służył wiele lat, o czym świadczyły rysy i ubytki w blacie, ale także mocno wysłużone fronty szafki. Tam, gdzie było to sensowne daliśmy szpachlę do drewna (później ją zabejcowaliśmy, więc zupełnie jej nie widać).

metamorfoza biurka prl0304 Metamorfoza biurka PRL

 

MALOWANIE BIURKA PRL

Przed rozpoczęciem akcji „metamorfoza biurka PRL” wykonaliśmy moodboard z inspiracjami i odcieniami, co pomogło nam w trzymaniu się planu podczas zakupu oleju/farb.

moodboard Metamorfoza biurka PRL

 

Gdy uzmysłowiliśmy sobie, że przyszedł czas na malowanie musieliśmy zmierzyć się z dwoma problemami:

 

1. Jak pomalować biurko, by zakryć jego wszystkie defekty i ostatecznie nie zamalować go całego farbą?

2. Jak ujednolicić kolor burka i uzyskać mahoń na sośnie?

 

Ad 1. Po pierwsze farbą chcieliśmy pokryć trudno dostępne miejsca, które niekoniecznie dało się wyszlifować. Najtrudniejsza jednak była decyzja o pomalowaniu obrzeży blatu, które były mocno zdarte, nie byliśmy przekonani, ale ze względu na ilość szpachli postanowiliśmy zrobić obramówkę. Dzięki niebieskiej taśmie malarskiej i dwóm warstwom farby wyszła idealna!

 

metamorfoza biurka prl0131 Metamorfoza biurka PRL

 

Ad 2. Jeśli nie chcecie bawić się w koloryzowanie, mieszanie i kombinowanie to przenigdy nie zdzierajcie forniru. My to zrobiliśmy i musieliśmy kombinować z bejcami oraz olejami, by uzyskać wszędzie taki sam odcień.

 

metamorfoza biurka prl0221 Metamorfoza biurka PRL

 

METAMORFOZA BIURKA PRL EFEKT FINALNY

Jak wygląda biurko po metamorfozie? Nie ukrywamy, że efekt nas zaskoczył! Idealnie pasowały się nasze gałki z TK Maxx, które czekały na swoją kolej dobry rok. Fornir ma odcień, który trudno uchwycić na zdjęciach – w słońcu jest miodowy, a gdy zachodzi słońce robi się bordowy, co wynika z ocieplenia mahoniu olejem w odcieniu dębu.

 

metamorfoza biurka prl0074a Metamorfoza biurka PRL

metamorfoza biurka prl0074abc Metamorfoza biurka PRL metamorfoza biurka prl0134 horz Metamorfoza biurka PRL

metamorfoza biurka prl0254 horz Metamorfoza biurka PRLmetamorfoza biurka prl0164 Metamorfoza biurka PRLmetamorfoza biurka prl0214 Metamorfoza biurka PRLmetamorfoza biurka prl03155 horz Metamorfoza biurka PRLmetamorfoza biurka prl03555 horz Metamorfoza biurka PRLmetamorfoza biurka prl0174 Metamorfoza biurka PRL

metamorfoza biurka prl0184 horz Metamorfoza biurka PRLmetamorfoza biurka prl0074ab Metamorfoza biurka PRL

metamorfoza biurka prl0294 horz Metamorfoza biurka PRL

metamorfoza biurka prl03455 horz Metamorfoza biurka PRLmetamorfoza biurka prl0124 horz Metamorfoza biurka PRL

 

Jak podoba się Wam nasza metamorfoza biurka PRL? Próbowalibyście ocalić fornir tak jak my, czy zamalowalibyście całość na jakiś kolor? :)

Pozdrawiamy,
Tak się składa
Maja i Bartek

Zobacz inne wpisy:

TAK SIĘ SKŁADA
ZADZWOŃ