fbpx

Deska do krojenia -

Masz w domu drewnianą deskę do krojenia, ale niekoniecznie pamiętasz o jej systematycznej pielęgnacji?
My też! Sprawdź jak poradziliśmy sobie z odnowieniem naszej dechy i dowiedz się, jak pielęgnować kawałek drewna, by służył Ci jak najdłużej!

Tak się składa, że...

Tak się składa, że nasz dom ogarnęły wiosenne porządki. Na pierwszy ogień poszła kuchnia, w której od razu znaleźliśmy temat na bloga. Możecie myśleć, że jako zakochani w drewnie chuchamy i dmuchamy na wszystko, co z niego powstaje, ale prawda jest taka, że jesteśmy tylko ludźmi i czasem się zapominamy. Tak też było w przypadku naszej deski do krojenia, która ostatnie spa przeżyła (o zgrozo!) jakieś pół roku temu. Cały proces ratowania postanowiliśmy pokazać na blogu i tym samym zainspirować Was do pójścia naszym śladem – jeśli więc posiadacie zaniedbywaną, drewnianą deskę do krojenia to ten wpis jest dla Was.

Drewniana deska do krojenia – brak odpowiedniej pielęgnacji

Nasza deska jest z Ikea. Gruba, porządna, nie skacze po blacie podczas krojenia, a jak chcemy ją umyć, to przy okazji ćwiczymy barki i możemy żyć według idei najpierw rzeźba, później masa. Przez brak systematycznej pielęgnacji wyglądała fatalnie i w pewnym momencie nie dało się jej normalnie użytkować. O milionach bakterii, które żyły na wiecznie wilgotnej powierzchni, nie chcemy nawet myśleć. Zresztą – zobaczcie sami.

deska do krojenia 4 Deska do krojenia   jak ją odnowić? deska do krojenia 6 Deska do krojenia   jak ją odnowić? deska do krojenia 7 Deska do krojenia   jak ją odnowić? deska do krojenia 1 672x1024 Deska do krojenia   jak ją odnowić?

Na pierwszy rzut wygląda jak wyschnięta na wiór – to jednak pozory. Jej wierzchnia warstwa była przesiąknięta wilgocią i pozostałościami oleju. Gdybyśmy chcieli ją dokładnie wysuszyć, to po każdym myciu musiałaby odstać kilka dni, dlatego bardziej opłacalne było ponowne olejowanie deski.

Drewniana deska do krojenia – jak ją odnowić?

Jeśli Wy też przypomnieliście sobie o kawałku drewna, którym należy się nieco zaopiekować, to zobaczcie, jak w 5 krokach odnowić deskę do krojenia z drewna.

KROK 1
Umyjcie dokładnie powierzchnię i odstawcie deskę do wyschnięcia

Komentarz: Proces suszenia może trwać nawet kilka dni. Nasza deska odpoczywała 1,5 dnia, ale nie wyschła do końca, więc kolejne kroki były trudniejsze do wykonania. Radzimy więc odczekać nieco dłużej.

KROK 2
Zeszlifujcie wyschniętą deskę papierem ściernym

Komentarz: Podeszliśmy do tematu bardzo ambitnie i zaczęliśmy szlifować ręczne. Niestety – deska była trochę wilgotna i bardzo szybko zapychała papier, więc takie szlifowanie trwałoby w nieskończoność. Po kilku zużytych krążkach i nadwyrężaniu dłoni użyliśmy szlifierki mimośrodowej. Najpierw zużyliśmy dwa krążki o gradacji 80, a następnie dwa o gradacji 120.

deska do krojenia 8 683x1024 Deska do krojenia   jak ją odnowić?

KROK 3
Wypolerujcie papierem ściernym
Komentarz: By nowa powierzchnia była jak najbardziej gładka należy wykończyć powierzchnię papierem o wysokiej gradacji +180.

KROK 4
Przetrzyjcie deskę wilgotną szmatką i wysuszcie ją
Komentarz: Jasną rzeczą jest, że deskę po szlifowaniu trzeba dokładnie oczyścić – nie namaczajcie jej zbytnio, a delikatnie przetrzyjcie wilgotnym ręcznikiem/szmatką. I w takim stanie zostawcie do porządnego wyschnięcia – w naszym przypadku deska schła oparta o ścianę 5 dni! Była tak przemoczona, że aż tyle czasu woda odparowywała z drewna. Nie spieszcie się – nie chcecie przecież zaolejować wilgotnej deski.

deska do krojenia 11 Deska do krojenia   jak ją odnowić?

KROK 5
Zaolejujcie deskę
Komentarz: Do olejowania naszej deski użyliśmy oleju kokosowego*. By lepiej wniknął w drewno delikatnie podgrzaliśmy go na patelni, a następnie za pomocą bawełnianej szmatki wtarliśmy olej jej powierzchnię. Zabezpieczona deska schła ok. 24 godzin. Etap olejowania powtórzyliśmy jeszcze dwa razy.

*Do olejowania możecie wykorzystać także inne oleje przeznaczone do kontaktu z żywnością np. olej lniany.

deska do krojenia 12 683x1024 Deska do krojenia   jak ją odnowić?deska do krojenia 13 Deska do krojenia   jak ją odnowić?

 

Jak sprawdzić, czy drewniana deska do krojenia jest już gotowa do użycia? Wykonajcie test kropli.
Komentarz: Jeśli chcesz sprawdzić, czy ilość warstw oleju jest wystarczająca wyschniętą deskę polej odrobiną wody. Jeśli krople utrzymują się na powierzchni, to test wody zdany.

 

deska do krojenia 14 Deska do krojenia   jak ją odnowić? 

Drewniana deska do krojenia – jak pielęgnować?

Jeśli zapytacie nas, co ile trzeba olejować drewnianą deskę do krojenia, to odpowiemy, że NIE MAMY ZIELONEGO POJĘCIA. Jest to kwestia bardzo indywidualna i z pewnością zależy od tego, jak ją użytkujecie. Jeśli jednak pamiętacie o kilku zasadach, to zabezpieczona deska posłuży Wam w dobrym stanie dłużej, niż się spodziewacie:

O ile to możliwe myjcie deskę samą wodą – ale nie popadajcie w paranoję – po krojeniu mięsa, czy intensywnych w zapachu produktach użycie wrzątku do wyparzenia, czy płynu do mycia naczyń.

Nie zostawiajcie na desce mokrych produktów na długi czas – drewno (nawet olejowane) nie lubi, gdy woda długo stoi.

Po każdym myciu porządnie wycierajcie deskę, a następnie oprzyjcie o ścianę, tak by miała chociaż minimalny dostęp powietrza także od tyłu – wtedy wilgoć będzie mogła swobodnie odparować.

Gdy nie macie pewności, czy olej nadal spełnia funkcje ochronne zróbcie test wody.

 

deska do krojenia Deska do krojenia   jak ją odnowić?

 

Jak to jest z Wami – dbacie o swoje deski do krojenia systematycznie, czy właśnie czujecie ogromną potrzebę, by zorganizować im małe spa?

Pozdrawiamy serdecznie,
Maja i Bartek

Zobacz inne wpisy:

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
TAK SIĘ SKŁADA
ZADZWOŃ