fbpx

Czy warto kupić

Zamierzasz kupić stół, ale zastanawiasz się, czy warto inwestować w drewniany blat?
Sprawdź 5 powodów, dla których naszym zdaniem warto wybrać naturalny materiał i zaprosić drewno do swojego domu.

Tak się składa, że...

Ci z Was, którzy kiedykolwiek urządzali własne wnętrze, doskonale znają dylematy towarzyszące wyborowi materiału, z którego chce się mieć stół – przyznajemy płyta wiórowa/pilśniowa vs. lite drewno to nierówna walka. Bez względu na to, czy decyzja jest spontaniczna i podyktowana chęcią reorganizacji wnętrza, czy dopiero urządzacie nowo wybudowany dom, to podczas oglądania ofert sklepowych i tak rodzi się zawsze kilka kluczowych pytań…

warto kupić drewniany stół Czy warto kupić drewniany stół?

Czy mebel z płyty stolarskiej nie rozleci się przy składaniu?

Czy po latach kilkukrotnie tańszy stół z płyty będzie nadawał się do użytkowania?

Czy drewno naprawdę wytrzyma próbę czasu?

Czy stół z litego drewna szybko się nie znudzi?

Czy warto kupić drewniany stół?

Czy warto kupić drewniany stół?

Czy warto kupić drewniany stół?

To ostatnie moglibyśmy powtarzać jak mantrę – sami, nim wpadliśmy na to, że własnymi rękoma stworzymy nasz pierwszy stół, zastanawialiśmy się, czy nie kupić czegoś w sklepie meblowym. Dzięki Ci losie, że ten pomysł wybiliśmy sobie z głowy i ostatecznie skleiliśmy blat z drewnianych “odpadów”, który do dziś dumnie stoi w naszym domu. Jeśli więc zastanawiacie się nad zakupem drewnianego stołu, albo stolika i nie wiecie, czy warto w niego w ogóle inwestować, to w dzisiejszym poście poznacie nasz punkt widzenia.

warto kupić drewniany stół 2 1 Czy warto kupić drewniany stół?

 

Jaka jest nasza odpowiedź na pytanie “Czy warto kupić drewniany stół?”. Warto! Poznajcie 5 powodów!

Powód 1: Prawidłowo pielęgnowane drewno zawsze wygląda dobrze

Ten punkt tyczy się konserwacji drewna olejem, ale to właśnie tej metody jesteśmy zwolennikami i wszystkie meble tak zabezpieczamy. Dlaczego? Dlatego, że systematyczna konserwacja co kilka tygodni/miesięcy* pozwala utrzymać idealny stan drewna. Na przykładzie użytkowanych mebli widzimy, że:
– przez ponad rok użytkowania oraz regularnej konserwacji blat naszego stołu wygląda dokładnie tak samo, jak tuż po zrobieniu,
– stolik, o którym trochę się nam zapomniało (na kilka miesięcy, upsik!) nieco zbrzydł i należy mu się meblowe spa
Musicie wiedzieć, że prawidłowa pielęgnacja pozwala także wydłużyć czas, który dzieli Was od pełnej konserwacji – szlifowania i ponownego olejowania powierzchni. Gwarantujemy jednak, że przy systematycznym dbaniu o mebel można ten etap odkładać miesiącami, a nawet latami. Jak do pielęgnacji mają się meble z płyty? Pewnie niejednokrotnie widzieliście wyposażenie mieszkań po kilku latach użytkowania – pielęgnacja nie ma tu nic do rzeczy ;)

*Częstotliwość pielęgnacji jest zależna od kilku czynników, między innymi od: intensywności użytkowania blatu, sposobu czyszczenia powierzchni, rodzaju oleju użytego do impregnacji.

 

warto kupić drewniany stół 3 Czy warto kupić drewniany stół?

Powód 2: Drobne uszczerbki na drewnie oraz zużycie materiału dodają mu charakteru

Ten, kto podobnie jak my, uwielbia rustykalne blaty nie będzie mieć problemu z tym, że drewno się zmienia. Po kilku latach użytkowania blat z pewnością nabierze charakteru – może delikatnie popękać (np. jeśli wilgotność powietrza we wnętrzu była bardzo niesprzyjająca, albo drewno nie było wystarczająco dobrze pielęgnowane), czy zmienić barwę. Drewniane meble eksploatują się jednak zupełnie inaczej, niż meble z płyty – trudno powiedzieć, że się zużywają – one po prostu (dobrze zakonserwowane) godnie się starzeją. W przeciwieństwie do obdrapanej, wytartej okleiny – obdrapany, drewniany blat może nadal wyglądać pięknie*. Najdostojniej starzeje się oczywiście drewno olejowane, gdzie wszelkie defekty wyglądają co najmniej znośnie. W przypadku drewna lakierowanego sytuacja jest zgoła inna – podniszczona powierzchnia nie wygląda dobrze.

*Zawsze można przecież oszukać, że rysy na blacie, zaprojektowane pazury kota, to efekt delikatnego szczotkowania.

Powód 3: Drewno bardzo łatwo poddać renowacji lub modyfikacji

Za co jeszcze lubimy drewniane, olejowane blaty? Bardzo łatwo nadać im nowy look. Bez względu na to, czy po prostu drewno nadaje się do porządnego szlifowania, czy znudzi się Wam wygląd mebla – przy odrobinie umiejętności, czasu i chęci ten naturalny materiał daje mnóstwo możliwości. Nowe wybarwienie bejcą? Bardzo proszę! Kolorowy olej zamiast bezbarwnego? Owszem. Szczotkowanie blatu? Pewnie! Nie sposób wymienić wszystkie techniki, jakie można wykorzystać przywracając urok zniszczonemu blatowi. Jak wygląda renowacja płyty? Kończy się na śmietniku, albo pod grubą warstwą kryjącej farby akrylowej.

warto kupić drewniany stół 3 1 Czy warto kupić drewniany stół?

 

Powód 4: Drewniane meble są niepowtarzalne

Oczywistością jest fakt, że meble wykonane z litego drewna są niepowtarzalne – sęki, błyszcz, czy spękania – to one tworzą mebel. Jeśli chcecie mieć wyjątkową rzecz w domu, która będzie jedyna na świecie, to warto kupić drewniany stół. Meble z płyty nigdy nie zastąpią tych wykonanych z naturalnego materiału i nigdy nie będą tak zachwycać, jak idealnie spasowane ze sobą deski w drewnianym blacie.

warto kupić drewniany stół 1 Czy warto kupić drewniany stół?

Powód 5: Ten punkt zostawiamy dla Was

Macie lub mieliście w domu drewniane meble, albo właśnie stoicie przed tym wyborem? Koniecznie napiszcie, czy według Was warto kupić drewniany stół, czy lepiej postawić na mebel z płyty? Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych doświadczeń!

Pozdrawiamy serdecznie,
Maja i Bartek

Zobacz inne wpisy:

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
TAK SIĘ SKŁADA
ZADZWOŃ