fbpx

Olejowane meble -

Zastanawiasz się nad olejowanym meblem w swoim domu, ale nie wiesz, czy warto, ani jak go pielęgnować i konserwować?
Sprawdź, co musisz wiedzieć o olejowanych meblach, nim się na nie zdecydujesz.

Tak się składa, że...

Tak się składa, że gdy własnoręcznie stworzyliśmy nasz pierwszy stół do domu, przyświecała nam jedna zasada – mebel miał pozostać jak najbardziej dziewiczy, pełen sęków i niedoskonałości (a jednocześnie określonej przez naturę doskonałości).

Grube warstwy lakieru od początku nijak nie grały nam z tym projektem. Mniej lub bardziej świadomie wybraliśmy olejowanie, które było strzałem w dziesiątkę. Do dziś technikę tę uwielbiamy, wykorzystujemy przy wykańczaniu naszych stolików i namawiamy Was, byście przekonali się do oleju na drewnie. Co powinniście wiedzieć, nim zaprosicie olejowane meble do swojego domu?

 


stol debowy chowany009 Olejowane meble   pielęgnacja

 

Olejowane drewno – jakie ma właściwości?

Olej zachowuje naturalny wygląd oraz matowe wykończenie powierzchni, dzięki czemu drewno jest naprawdę wyjątkowe – odnosisz wrażenie, że dotykasz surowej deski, ale wbrew pozorom drzewo jest porządnie zakonserwowane, odporne na wodę, ścieranie, czy uszkodzenia mechaniczne.

 

Olej podkreśla kolor drewna, nieco ociepla jego barwę, ale także pięknie wydobywa sęki oraz słoje – drzewo nabiera kontrastu. Dodatkowo jego warstwa delikatnie zasklepia mikrouszkodzenia w zabezpieczanej powierzchni.

Olej wnika w drewno i nie zapycha jego porów, więc materiał przez cały czas “oddycha”. Z czasem drewno zmienia się – może w pewnych miejscach delikatnie popękać, odbarwić (np. jeśli jest wystawione na bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych). Zaolejowane drewno starzeje się z godnością – szlachetnie oraz estetycznie, czyli zupełnie inaczej, niż drewno lakierowane.

Drewno to naturalny materiał, który ulega kurczeniu i pęcznieniu zależnie od tego, jakie warunki panują w domu. Jak tego uniknąć zapewnić meblom optymalne warunki: wilgotność w zakresie najbardziej korzystnym dla człowieka 50-60%, max 65% (zbyt niska wilgotność sprawi, że drewno się skurczy, zbyt wysoka, że zacznie pęcznieć, wyginać się) i. temperaturę ok. 18-22°C – wówczas drewno nie będzie nadmiernie wysychać.

 

Olejowane meble – jak o nie dbać?

Do codziennej pielęgnacji mebla wykorzystuj suchą lub minimalnie wilgotną ścierkę (świetnie sprawdza się mikrofibra), a jeśli to konieczne delikatne (najlepiej naturalne) środki do czyszczenia.

Ze względu na to, że olejowane drewno jest mniej odporne na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, czy plamy, wycieraj blaty tuż po “wypadku”.

Olejowane meble nie lubią się z ciepłem. Używaj podkładek pod gorące garnki, talerze, czy kubki i o ile to możliwe nie stawiaj ich blisko kaloryfera (minimalna odległość – 1 metr).

 

Olejowane meble – jak konserwować?

Po zaolejowaniu olej wnika w drewno i jednocześnie tworzy delikatny film na powierzchni. Podczas użytkowania stopniowo wyciera się na górnej warstwie. W związku z tym meble bledną, delikatnie jaśnieją, a także tracą pierwszą warstwę ochronną. Dlatego tak istotne jest systematyczne odnawianie wierzchniej warstwy. Jak to zrobić i  jakie produkty wykorzystać?

 

1. Mieszankę wosków olejnych, które tworzą wyjątkowo wodoodporną powierzchnię.
Krok 1: Za pomocą bawełnianej szmatki nanieś delikatną powłokę olejowosku na drewno.
Krok 2: Po ok. 3 minutach wytrzyj ewentualny nadmiar, który pozostał na powierzchni. Jeśli tego nie zrobisz olej zasychając stworzy nieprzyjemną, lepką powłokę.
Krok 3: Następnie możesz wypolerować powłokę tą samą szmatką, by uzyskać delikatnie satynowe wykończenie, albo pozostawić do wyschnięcia. Uwaga: wosk potrzebuje czasu, by stwardnieć – po pierwszym olejowaniu (surowego drewna) należy przez ok. 3-4 tygodnie uważać podczas użytkowania (stosować podkładki pod kubki), a przy odnawianiu powłoki można po wyschnięciu normalnie użytkować powłokę, ale warto być ostrożnym przez ok. tydzień.

 

2. Olej do drewna, który wnika wgłąb.
Krok 1: Za pomocą bawełnianej szmatki nanieś delikatną powłokę olejowosku na drewno – możesz delikatnie wcierać olej w drewno, by nadmiar nie pozostał na powierzchni. Olej pozostaw do wchłonięcia.

 

3. Pozbawiony protein naturalny olej lnianym do pielęgnacji mebli. Ten produkt nie zawiera rozpuszczalników, ani metali ciężkich, które są w niektórych produktach tego typu.

Krok 1: Weź niepylącą szmatkę, delikatnie nasącz ją w oleju/olejowosku i przetrzyj mebel wzdłuż słojów (tj wzdłuż desek).
Krok 2: Jeśli używasz oleju naturalnego (np. lnianego) nanieś powłokę, a po kilkudziesięciu minutach wytrzyj nadmiar czystą szmatką/ręcznikiem papierowym. Po kilku godzinach tłusta powłoka wsiąknie w drewno. Konserwację wykonuj wieczorem – o poranku drewno będzie już gotowe do użytkowania. Jeśli okaże się, że tłusta warstwa była zbyt “gruba” nic straconego – uda się ją zetrzeć ręcznikiem papierowym/ścierką.

 

Olejowane meble – jak pielęgnować?

Bez względu na to, który produkt wykorzystasz to olejowania po kilku godzinach stół będzie wyglądać ja nowy! To, co ile powinno się odnawiać powłokę zależy od wielu czynników – przy intensywnym użytkowaniu nasz blat przecieramy zapobiegawczo raz w miesiącu – uwielbiamy, gdy wygląda idealnie.

 

Olejowane meble – mchaniczne uszkodzenia

Jeśli zdarzy ci się mechaniczne uszkodzenie (np. zarysowanie), to przeciwieństwie do lakierowanej powierzchni, nie musisz szlifować całego blatu. Wystarczy, że delikatnie zeszlifujesz wybrane miejsce papierem ściernym o gradacji 120, a następnie wypolerujesz gradacją 180, a następnie w odstępie kilku godzin naniesiesz dwie warstwy wybranego oleju.

Uwaga: Meble drewniane reagują na warunki panujące w domu. Systematyczne olejowanie jest niezbędne, by drewno nadmiernie nie przesuszało się (tj. nie kurczyło się i nie pękało). Szczególnie w pierwszych tygodniach od otrzymania mebla trzeba patrzeć, jak drewno reaguje – jeśli powierzchnia staje się ‘wypłowiała’ i sucha to należy nanieść olej.

Kolejne kwestie dotyczące olejowania mebli będziemy uzupełniać, gdy jakieś kwestie przyjdą nam do głowy. Masz jakieś pytanie dotyczące pielęgnacji olejowanych mebli? Czekamy na nie w komentarzu!

Pozdrawiamy,
Tak się składa
Maja&Bartek

Zobacz inne wpisy:

Share:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
TAK SIĘ SKŁADA
ZADZWOŃ